Irlandia to kraj, w którym pracuje bardzo wielu Polaków, płacąc czasami niemałe podatki. Często jednak pieniądze oddane irlandzkiemu fiskusowi można odzyskać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kto może odzyskać podatek z Irlandii?

 

Osobom, które pracowały legalnie w Irlandii i pracodawca odprowadzał za nich zaliczki do fiskusa, często przysługuje zwrot podatku (tax refund). O taki zwrot można ubiegać się do 4 lat wstecz. Już oznaczenie na pasku od wypłaty (payslip) może nam dużo powiedzieć o szansach na zwrot podatku. Jeśli na pasku płacowym mamy status „W”, czyli nie jesteśmy rezydentem, na koniec roku podatkowego możemy otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku statusu „E” opłacamy tzw. zawyżony podatek awaryjny, który możemy odzyskać po otrzymaniu od irlandzkiego urzędu skarbowego (Revenue) certyfikatu podatkowego. Natomiast przy statusie „N” najczęściej można odzyskać od fiskusa zwrot kosztów poniesionych na różne cele (np. dokształcanie, wynajem mieszkania itp.). Warto zatem przyjrzeć się payslipom, które dadzą nam informację o możliwości odzyskania nadpłaty podatku. Na pewno odzyskamy cały zapłacony podatek, jeśli nasze zarobki nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, która jest ustalana co roku. Obecnie jej wysokość to 16 500 euro.

 

Kiedy i gdzie składać wniosek o zwrot podatku z Irlandii?

 

Aby ubiegać się o zwrot podatku z Irlandii, należy najpierw rozliczyć się z tamtejszym fiskusem. To oznacza konieczność złożenia w tamtejszym urzędzie skarbowym (Revenue) rocznej deklaracji podatkowej, czyli mamy tu mechanizm podobny do tego, jaki znamy z Polski. Podobnie jak w naszym kraju, deklarację składa się po zakończeniu roku podatkowego, który w Irlandii pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. W szczególnych przypadkach możemy ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku jeszcze w czasie trwania danego roku podatkowego. Dotyczy to najczęściej sytuacji, gdy wyjeżdżamy z Irlandii i nie zamierzamy podejmować pracy w tym kraju w czasie trwającego roku.

 

Dokumenty potrzebne do zwrotu podatku

 

Możliwość rocznego rozliczenia się z irlandzkim fiskusem, a w konsekwencji odzyskania zapłaconego podatku, wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim warto zadbać o zdobycie irlandzkiego Personal Public Service Number (PPS), który jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP. Dokumenty, jakie potrzebne są do rozliczenia, to:

 

  • P60 – wystawiany przez pracodawcę po zakończeniu każdego roku podatkowego, zawiera informacje o dochodach za dany rok i zapłaconych zaliczkach na podatek;
  • P45 – wystawiany przez pracodawcę w trakcie trwania roku podatkowego, ale po zakończeniu zatrudnienia w danej firmie. Zawiera informacje o wysokości dochodów i zapłaconych zaliczkach na podatek;
  • Income Levy Certificate/ Universal Social Charge Certificate – jesli posiadamy;
  • P50 – pobierany ze strony internetowej Urzędu Skarbowego; składany, gdy rozliczamy się w trakcie trwania roku podatkowego;
  • P21 (Balancing Statement) – opcjonalny dokument, o który można wystąpić do Urzędu Skarbowego przed rozliczeniem z fiskusem, co może przyspieszyć zwrot. Dokument zawiera informację o dochodach za poprzedni rok, naliczonym i pobranym podatku oraz dane na temat przysługujących ulgach.

 

Jeśli zaginęły nam dokumenty wystawione przez pracodawcę, możemy wykorzystać do rozliczenia payslipy za miniony rok podatkowy.

 

Ile można odzyskać pieniędzy z Irlandii?

 

Wysokość zwrotu podatku z Irlandii zależy tak naprawdę od różnych czynników. Największy wpływ ma wysokość osiągniętych dochodów za miniony rok podatkowy, wysokość pobranych zaliczek na podatek dochodowy i przysługujące podatnikowi ulgi. Cały podatek odzyskamy na pewno, gdy nasze zarobki nie przekraczają kwoty wolnej od podatku. Jednak przy wyższych zarobkach również opłaca się występować o zwrot podatku. Można odzyskać średnio 3 530 zł, a często nawet o wiele wyższą kwotę. Na zwrot podatku czeka się najczęściej od 2 do 4 miesięcy. Pieniądze mogą zostać przekazane z Urzędu Skarbowego w formie przelewu lub czeku.

 

Formalności związane z rozliczeniem podatkowym mogą wydawać się skomplikowane, ale warto poświęcić na to czas, ponieważ wysokość zwrotu często waha się na poziomie kilkuset euro. Jeśli chcemy uniknąć samodzielnego wypełniania dokumentów i dopełniania formalności, możemy skorzystać z usług jednej z firm specjalizujących się w zwrotach podatku z Irlandii.